“Gool Peran Lowen”, azaz boldog Szent Piran-napot! Cornwall védőszentjének ünnepén Farkas Bíborka írónő, a Keltaklub Facebook-csoport alapítója mesél a cornwalli kultúráról, Szent Piranról és arról, miért fontos számára Kernow, azaz Cornwall.

Cornwall (Kernow) a Brit-sziget legdélnyugatabbi nyúlványa. Lakói, a korniak kelta eredetű népcsoport, saját nyelvvel, a Kernewek-kel. Ez sajnos a XIX. századra kihalt, de ma is próbálkoznak az újjáélesztésével. 2002-ben ismerték el újra önálló nyelvvé, és egyre többen beszélik, már saját tévécsatornája is van.
E festői szépségű tájon élők az ókor óta foglalkoznak ónbányászattal és halászattal. Számos megalitikus emlék, dolmen és kőkör tanúsítja, hogy ez a vidék már nagyon régóta lakott volt.
A korni zászló fekete alapon fehér kereszt, nemzeti ünnepük pedig Szent Piran napja, március 5-én.
És, hogy ki volt Szent Piran? A legendák szerint az V. században élt, és eredetileg nem is cornwalli, hanem ír származású volt. Egyes források Szent Ciarannal azonosítják. Írországban nagy csodákat tett, még a megölt harcosokat is feltámasztotta, mégis a helybeli pogányok elkapták, és egy malomkőhöz kötve a tengerbe dobták.
És ekkor történt meg a csoda: nem süllyed el, hanem a kövön fekve a víz elsodorta egészen Kernow partjához. Ott egy kis kápolnát épített és remeteként élt, prédikációit eleinte csak a vadállatok hallgatták. Később a helyi emberek is felfedezték, és szívesen hallgatták a szavait, megtöltve a kis kápolnát, melynek romjai még ma is állnak.
Később Piran más térítőkkel együtt megalapította a Lanpirani Apátságot. Csodákat tett, és segítette a szegényeket, de nemcsak ezért volt népszerű. Szerette a jófajta itókát és a vidámságot, ezenkívül ő fedezte fel újra az ónolvasztást, igaz, véletlenül. A legendák szerint 206 évig élt.
Halálának napját (március 5.) Cornwallban ma is nemzeti ünnepként tisztelik. Ilyenkor a helybeliek egy egész héten át ünneplik Pirant színes felvonulásokkal, egyházi és világi, vidám programokkal.

És miért fontos nekem Kernow? Ez az a hely, amiről nagyon sokat írtam. Misztikus történelmi regénytrilógiám, Az Istenek akarata félig-meddig ezen a csodálatos tájon játszódik, az első évszázadban. Walesi származású főszereplőm, Gwyneth egy korni halászfaluban nevelkedik, egy nyughatatlan lelkű, bölcs druida keze alatt.
A sors fintora, hogy én magam még sosem jutottam el Kernow-ba, de remélem, előbb-utóbb sikerülni fog.
Farkas Bíborka